Styl francuski

Bonjour!

Dla miłośników bogato zdobionych wnętrz z dozą szyku i elegancji styl francuski będzie rozwiązaniem idealnym. Jaka jest jego historia oraz znaki szczególne definiujące ten styl? 

Początki stylu francuskiego

Styl francuski został zapoczątkowany za czasów, kiedy Francja była militarnym mocarstwem, a rządy sprawował Ludwik XIV, który był miłośnikiem sztuki oraz jej mecenasem. Bogactwo, stonowane barwy, charakterystyczne meble i dodatki, a przede wszystkim przepych to skrótowy opis tego stylu. Za wzór uważa się Wersal, który powstał za czasu panowania Ludwika XIV.

Styl francuski - kolorystyka

Kolorystyka skupia się w głównej mierze wokół odcieni beżu, złamanej bieli oraz delikatnych odcieni niebieskiego. W takiej tonacji powinny zostać utrzymane ściany - niezależnie czy będa pomalowane farbą czy wyłożone tapetą lub boazerię, ale także meble. Aby zbliżyć wnętrze do tych pałacowych, naturalność dominujących barw można przełamać poprzez zastosowanie elementów srebra, złota, ognistych czerwieni bądź głębokiego fioletu

Sprawdź łóżko kontynentalne Adel w stylu francuskim:

Łóżko kontynentalne Adel w stylu francuskim

Meble w stylu francuskim

Meble wykorzystywane w stylu francuskim to niewielkie stoliki, bogato zdobione komody, wygodne, tapicerowane szezlongi i fotele. Wszystkie wymienione modele określane są mianem mebli ludwikowskich, stąd też powinny być stylizowane na meble XVIII-wieczne o lekkich formach, zaokrąglonych kształtach, z ozdobnymi okuciami, złoceniami oraz snycerką. Co ciekawe, powinno zachować się parzystą ilość mebli, co wprowadzałoby do wnętrza uczucie symetrii i harmonii.

Dodatki

Dopełnieniem stylu francuskiego są bogate dekoracje, błyszczące dodatki i piękne tekstylia, które sa kwitesencją wystroju wnętrz pałacowych, na przykład ręcznie haftowane poduszki, motywy roślinne, eleganckie wazony czy kryształowe żyrandole. Tak zaaranżowane pomieszczenie, a najlepszym byłby salon, który zazwyczaj efektownie prezentuje się w stylu francuskim, będzie idealnym miejsce do spędzania czasu z rodziną i bliskimi.