Serwis

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA MEBLI TAPICEROWANYCH

Meble tapicerowane powinny być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem

 

Podstawowe informację użytkowania

Bezwzględnie nie używać ostrych narzędzi do zdejmowania oraz otwierania opakowania mebli, gdyż grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem.

W wyniku transportu po rozpakowaniu mogą wystąpić nieregularne fałdy i zagniecenia obicia. Cofnięcie efektu następuje w kilka dni po rozpakowaniu. Przyspieszenie procesu kształtowania i powrotu do pierwotnego wyglądu, można uzyskać poprzez ręczne uformowanie poduch.

Przemieszczając meble zawsze należy chwytać je od spodu za sztywne elementy konstrukcji nośnej. Niedozwolone jest przeciąganie lub unoszenie mebli trzymając je za poszycie lub luźne elementy, gdyż może to spowodować trwałe uszkodzenia.

Meble tapicerowane przed  rozpoczęciem użytkowania należy wypoziomować, tzn. zapewnić równe podłoże.

Zaleca się użytkowanie mebli tapicerowanych w pomieszczeniach suchych, zamkniętych i zabezpieczonych przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz bezpośrednim działaniem promieni słonecznych w celu uniknięcia procesu blaknięcia tkaniny.

Niedopuszczalne jest siadanie na oparciach i podłokietnikach mebli tapicerowanych. Należy unikać stawania na siedziskach, oparciach lub pojedynczych listwach sprężynujących. Duże obciążenia w miejscach do tego nieprzeznaczonych mogą narazić meble na uszkodzenia pokrycia, złamanie konstrukcji nośnej lub deformację elementów miękkich. Należy chronić obicie mebli przed kontaktem z pazurami i zębami zwierzą domowych.

Mebel należy użytkować w całym wymiarze siedziska, gdyż intensywne eksploatowanie siedziska w jednym miejscu może przyczynić się do powstawania różnic w twardości siedzisk, oparć i podłokietników. Jest to zjawisko normalne, uwarunkowane użytkowaniem.

Cechą charakterystyczną tkanin szenilowych oraz wełnianych - filcowych, jest zjawisko tzw. pillingu, czyli mechacenia się tkaniny i tworzenia grudek na jej powierzchni, które powstają pod wpływem obcych włókien.

Materiały obiciowe mogą wykazywać typowe cechy dla tkanin tapicerskich, tj. wrażliwość na dotyk i mienienie się tzn. zróżnicowanie połysku i odcienia (cieniowanie) uzależnione od kąta padania światła nawet w tej samej partii materiału, mechacenia czy elektryzowania się.

Prezentowane ofercie wymiary mebli podane są w centymetrach i mogą różnić się od rzeczywistych do 3%.

Meble w jasnych materiałach obiciowych bądź skórach, narażone są na zafarbowanie przez inne tekstylia, szczególnie przez odzież (np. tkaninę typu jeans). Jest to wada tkaniny odzieżowej, a nie pokrowca.

Niedozwolone jest podejmowanie działań skutkujących zalaniem mebla wodą lub inną cieczą. Zaleca się czyszczenie mebli wilgotną szmatką, lub odkurzaczem na niskiej mocy, specjalną końcówką przeznaczoną do odkurzania mebli. Niedozwolone jest czyszczenie mebli silnymi środkami chemicznymi.

 

W przypadku łóżek kontynentalnych pojemnik na pościel zaleca się otwierać oburącz trzymając za przeznaczone do tego uchwyty, tylko wtedy kiedy zamocowany jest materac – w przeciwnym razie siła podnośnika w połączeniu ze zbyt małym obciążeniem może spowodować uszkodzenia mebla.

Nie należy używać żelazka na zewnętrznej stronie tkaniny. 

 

ZASADY PRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI MEBLI W TKANINACH

Należy zapobiegać pozostawaniu na powierzchni tkaniny brudu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Zaleca się czyszczenie mebla raz w tygodniu, używając końcówki odkurzacza przeznaczonej do mebli lub ręcznie za pomocą miękkiej szczotki. Należyodkurzać na niskim poziomie mocy, unikając nadmiernego tarcia aby nie uszkodzić włókien tkaniny.

Należy zwrócić uwagę, iż przykrywanie tkanin szenilowych oraz wełnianych narzutami z włosem może przyczynić się do powstawania trudnych do usunięcia włóknistych „kulek”. Jest to zjawisko pillingu powstające w efekcie łączenia włókien narzuty z włóknami tkaniny obiciowej.

Meble tapicerowane na stałe tracą możliwość prania na mokro, dlatego zaleca się wykonanie usługi przez firmę specjalizującą się w czyszczeniu tapicerek.

Przed przystąpieniem do czyszczenia mebla należy sprawdzić w jaki sposób czyszczona powierzchnia reaguje na działanie środka czyszczącego poprzez nałożenie go na niewidoczną, niewielką część mebla. Tym sposobem unikniemy uszkodzenia tkaniny, jej odbarwienia, bądź innych, widocznych zniekształceń powstałych w efekcie zbyt agresywnego działania środka.